See joditabletti on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "jodi",
"3": "tabletti"
},
"expansion": "jodi + tabletti",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "jodi + tabletti",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "joditabletti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "joditableteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "joditabletitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "joditablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "joditableteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "joditabletittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "joditablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "joditableteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "joditabletittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "joditablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "joditableteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "joditabletittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "joditablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "joditableteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "joditabletittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "joditablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditableteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditableteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditableteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditableteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditableteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "joditabletiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "joditableteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "joditableteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "joditabletittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditableteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "joditabletti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "joditabletti",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "joditable",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"iodine tablet, iodine pill"
],
"id": "en-joditabletti-fi-noun-B4ou7dDx",
"links": [
[
"iodine",
"iodine"
],
[
"tablet",
"tablet"
],
[
"pill",
"pill"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈjodiˌtɑbletːi/"
},
{
"ipa": "[ˈjo̞diˌt̪ɑ̝ble̞t̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑbletːi"
}
],
"word": "joditabletti"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "jodi",
"3": "tabletti"
},
"expansion": "jodi + tabletti",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "jodi + tabletti",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "joditabletti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "joditableteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "joditabletitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "joditablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "joditableteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "joditabletittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "joditablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "joditableteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "joditabletittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "joditablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "joditableteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "joditabletittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "joditablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "joditableteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "joditabletittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "joditablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditableteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditableteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditableteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditableteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditableteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditablettinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditablettinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "joditabletiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "joditableteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "joditableteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "joditabletittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "joditableteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "joditableteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "joditabletteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "joditabletteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "joditabletti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "joditabletti",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "joditable",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑbletːi",
"Rhymes:Finnish/ɑbletːi/5 syllables"
],
"glosses": [
"iodine tablet, iodine pill"
],
"links": [
[
"iodine",
"iodine"
],
[
"tablet",
"tablet"
],
[
"pill",
"pill"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈjodiˌtɑbletːi/"
},
{
"ipa": "[ˈjo̞diˌt̪ɑ̝ble̞t̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑbletːi"
}
],
"word": "joditabletti"
}
Download raw JSONL data for joditabletti meaning in All languages combined (20.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.